Smrček

Lokalita:                   Smrček

Lokalizace: Pole s výskytem opálů leží SV od obce Smrček.

GeologieVe Smrčku leží těleso serpentinitu (hadce), což je masivní metamorfovaná hornina zeleného, tmavě zeleného až černého zbarvení, vzniklá přeměnou hornin staré oceánské kůry. Zvětráváním serpentinitu vzniká vlivem CO2  magnezit a jako vedlejší produkt kyselina křemičitá z které se vysrážením vytvoří opál, chalcedon nebo plazma.
Na poli v okolí Smrčku můžeme sbírat několik druhů minerálů, především pak opál (amorfní forma SiO2), který je zde relativně hojný.
Zdejší opály jsou svou barevnou variabilitou podobné opálům z Jižních Čech. Nejhojnější jsou opály neprůhledné mléčné, žluté, béžové, červenohnědé, hnědé až černé. Vzácnější jsou opály neprůhledné až průsvitné nazelenalé až světle jablečné zelené (var. prasopál), průsvitné červenohnědé (var. ohnivý opál) a průhledné bezbarvé opály. (Mrázek, Rejl 2010 )
V opálech často bývají vrostlé dendrity ( „stromečky“ tvořené oxidy a hydroxidy manganu) především na okrajích, vzácněji pak v celé hmotě opálu.
Chalcedon tvoří bradavičnaté výplně dutin a je bíle zakalený, průsvitný, někdy namodralý. Magnezit je bílý měkký minerál (po otření zanechává bílý povlak na prstech) může tvořit povlaky opálových hlíz nebo samostatné hlízy, vzácněji je vrostlý v opálové hmotě.  Vláknitý chrysotil můžeme nalézt ve valounech serpentinitu.

Minerályopál, chalcedon, magnezit, chrysotil, sepiolit

Vlastní nálezy: opál, chalcedon, magnezit, chrysotil

Stav lokalityLokalita Smrček je stále produktivní. Po orbě mlžeme vždy nějaké opály a další minerály nalézt.

Poznámky: Některé průhledné opály se časem zakalí, vlivem vyschnutí vody z jejich struktury, a stanou se neprůhlednými.



Comments are closed.